top of page
  • Co oznaczają symbole AL, CB, VL, VTL, TL, HL, PB, RC, PP oraz TRICOLOR przy nazwach latarek?
    Symbole przy nazwach latarek oznaczają typ latarki. AL to niewielkie latarki rekreacyjne oraz do kompaktowych zestawów photo/video. Przykład: AL1300NP CB to lampy do fotografii podwodnej i video z nową diodą COB Light o ciepłej barwie światła 5000K. Przykład: CB7200P VL to Video Light, czyli mocne oświetlenie do video i fotografii podwodnej. Lampy z tej serii posiadają kąty świecenia 120°, a najmocniejsze modele nawet 160°. Przykład: VL11000P VTL to latarki, w których możemy operować zarówno trybem ze skupionym światłem (10°) jak i rozproszonym (120°). Przykład: VTL4200P TL to Technical Light, czyli latarki główne ze skupionym kątem świecenia 10°. Przykład: TL5200P HL to Head Light, czyli czołowe latarki nurkowe, również wodoszczelne. Przykład: HL1000N PB to latarki do fotografii podwodnej i video z wbudowanymi dodatkowymi niebieskimi diodami idealnymi do fluorodivingu. Dla łatwiejszego odróżnienia, wszystkie modele z tej serii posiadają niebieski pierścień na głowicy. Przykład: VL4600PB RC to symbol w nazwie mieszczący się na końcu modelu. Oznacza latarki z serii Remote Control, które posiadają opcję zamontowania kabla optycznego oraz specjalnego pilota sterującego. Przykład: CB11000PBRC PP to symbol w nazwie mieszczący się na końcu modelu. PP oznacza Premium Pack, czyli oświetlenie z serii RC oraz pilot sterujący i kabel optyczny, które są w zestawie. Przykład: CB11000PBRC PP TRICOLOR oznacza typ lampy do wideo i fotografii podwodnej, który posiada wbudowane diody LED w 3 kolorach. Biały zimny (6500K), biały ciepły (5500K) oraz czerwony. Tryby i kolory zmieniamy jednym przyciskiem. Przykład: VL9000P TRICOLOR
  • Zaczynam przygodę z fotografią podwodną. Jakie światło powinienem wybrać?
    Dla początkujących polecamy niewielkie modele, które sprawdzą się idealnie z kamerkami sportowymi typu GoPro czy obudowami do smartfonów, które posiadają świetne wbudowane aparaty np. AL1300WP, 1300XWP, CB4000P czy VL4600P. Dla bardziej zaawansowanych fotografów podwodnych polecamy mocne oświetlenie z wbudowanymi dodatkowymi czerwonymi diodami - np. VTL9000P MAX, VL11000P, CB11000PB lub mocniejsze VL20000P Pro Mini Tricolor, CB30000P II, które posiadają bardzo szeroki kąt świecenia, aż 160°. Najmocniejsze lampy do oświetlenia jaskiń i całego planu to CB60000P posiadająca ciepłą barwę 5000K z diodami COB oraz VL65000P z zimnymi diodami LED o barwie 6500K Od pewnego czasu dużą popularność zyskują lampy z serii PB m.in. CB11000PBRC z wbudowanymi niebieskimi diodami idealnymi do fluorodivingu.
  • Z jakiego rodzaju diod korzystają latarki?
    W oświetleniu Big Blue montowane są diody LED - białe XML, czerwone i niebieskie XPE oraz w modelach z serii CB dioda COB LED o ciepłej barwie 5000K.
  • Jak głęboko mogę zanurkować z latarkami Big Blue?
    Oficjalnie z latarkami można zanurkować na głębokość 100 m, a w niektórych modelach do 150 m. Według informacji producenta najmocniejsze modele były wykorzystywane nawet na głębokości 500 m!
  • Czy woda nie dostanie się do środka latarki?
    Latarki są chronione podwójnymi O-ringami, które skutecznie zapobiegają napływaniu wody. Pamiętaj aby przed nurkowaniem mocno dokręcić główkę latarki oraz dbać o o-ringi, smarując je środkiem dołączonym do każdego modelu.
  • Co otrzymuję w zestawie z latarką?
    W zależności od modelu z latarką otrzymujemy różne akcesoria. W standardzie otrzymujemy akumulator, odpowiednią ładowarkę oraz linkę. W niektórych modelach otrzymujemy różne typy mocowań, uchwytów lub filtrów. Szczegółowe opisy tego co znajduje się w zestawie z daną latarką znajdziesz na naszej stronie. Dodatkowo większość modeli pakowane jest w wodoszczelny worek lub walizkę ochronną.
  • Jak uruchamić i zmienić tryb pracy latarki?
    Latarkę uruchamiamy i zmieniamy tryby jednym dużym przyciskiem, (pamiętaj aby mocno dokręcić główkę) w który wbudowano również sygnalizator stanu baterii. W modelach które mają zmienny kąt świecenia, przełączamy się pomiędzy nimi przytrzymując przycisk przez ok. 2 sekundy. Z kolei w latarkach, które posiadają dodatkowe czerwone diody, aby skorzystać z tego trybu należy dwukrotnie szybko wcisnąć przycisk. Żeby powrócić do normalnego trybu wciśnij przycisk raz. Aby wyłączyć latarkę odczekaj 1 sekundę po wybraniu trybu i naciśnij raz przycisk lub po przejściu wszystkich trybów, kolejne wciśnięcie wyłączy latarkę.
  • Jak działa sygnalizator stanu baterii wbudowany w przycisk?
    Sygnalizator umieszczono wokół przycisku włączającego. Świeci on w 3 kolorach i sygnalizuje nam stan baterii podczas nurkowania. Odpowiednio niebieski -> zielony -> czerwony -> czerwony flash. Gdy przycisk zaczyna migać na czerwono oznacza to, że akumulator jest na wyczerapniu i należy go naładować.
  • Po czym poznam, że akumulator jest w pełni naładowany?
    Na ładowarce umieszczono diodę, która świecąc na zielono informuje nas o pełny naładowaniu akumulatora. Naładowanie wyczerpanego akmulatora zajmuje ok. 2 – 3 godzin
  • Ile czasu pracuje w pełni naładowany akumulator?
    W pełni naładowany akumulator w zależności od modelu starcza średnio na 2 godziny pracy na najmocniejszym trybie. W wersjach z kanistrem w kilku modelach czas pracy oscyluje w granicach 6-7 godzin na najmocniejszym trybie.
  • Jak dbać o żywotność akumulatora?
    By akumulator służył nam jak najdłużej po nurkowaniach należy odkręcić delikatnie główkę tak by nie można było uruchomić latarki. Gdy przerwa od korzystania z latarki będzie dłuższa należy wyciągnąć akumulator z latarki.
  • Po dłuższej przerwie od nurkowania latarka nie działa. Dlaczego?
    Najprawdopodobniej po nurkowaniu latarka nie została rozkręcona i akumulator został rozformatowany.
bottom of page